DlaPlanety.pl 2022
ONLY ONE
EARTH
O KAMPANII

Co roku 5 czerwca celebrujemy Światowy Dzień Środowiska. To wyjątkowy moment, mający szczególnie mocno zwrócić uwagę na pogarszający się stan środowiska naturalnego oraz związane z tym wyzwania.

Po raz pierwszy obchodzony był w roku 1974 pod globalnym hasłem "Only One Earth". Od tego czasu stało się tradycją, by w tym dniu w przestrzeni publicznej poruszać aktualne zagadnienia, takie jak, np. jakość wody, pustynnienie, ochrona klimatu, tworzenie zielonych miast czy przyjazne dla ludzi i środowiska wzorce rozwoju. Obchody święta koordynowane są przez Program ONZ ds. Środowiska (UNEP).

Dzisiaj historia zatacza koło. Światowy Dzień Środowiska odbywa się pod tym samym hasłem: „Only One Earth”. Dodatkowo świętujemy 50 - lecie Konferencji Sztokholmskiej, w trakcie której obradowała Organizacja Narodów Zjednoczonych. Postanowieniem tej historycznej konferencji powołany został Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (United Nations Enviroment Programme/UNEP), który od 50 lat łączy troskę o zdrowie ludzi i planety z takimi wartościami jak odpowiedzialność, pokój i poszanowanie zasad równości. Dziś, w jubileuszowym dla UNEP roku, w obliczu spustoszenia, jakie sieje wojna w Ukrainie, hasło “Only One Earth” wybrzmiewa równie mocno, co pół wieku temu.

Ziemia jest jedna dla wszystkich

Pokój nie jest stanem trwałym, tym bardziej wszyscy widzimy, że działania skierowane na ratunek ludziom i planecie przenikają się, a bezpieczeństwo staje się kluczową potrzebą wszystkich: cywilów, instytucji, firm oraz wszystkich mieszkańców Ziemi. Dlatego w ramach inauguracji kampanii, 3 czerwca w Łazienkach Królewskich, odbędzie się konferencja i debata, na którą zaproszono przedstawicielki i przedstawicieli różnych grup, by dyskutować o wspólnej przyszłości i wyzwaniach, jakie czekają w najbliższych latach.

- Środowisko stoi w obliczu wielu zagrożeń, w tym konfliktów. Środowisko zawsze jest ofiarą wojny. Zawsze. Widzieliśmy to w wielu konfliktach, niezależnie od tego, jak się zaczynają i jak się kończą. A kiedy środowisko pada ofiarą wojny, ludzie cierpią – nie przez kilka tygodni czy miesięcy, ale długo po zakończeniu konfliktu - mówiła niedawno Inger Andersen, Dyrektor UNEP.

Społeczeństwa, które wierzą w swoją sprawczość, mogą zmienić wiele. Nikt z nas nie żyje w izolacji od innych i tylko działając razem możemy zapobiec zmianom lub adaptować się do nich. Obserwujemy jak bardzo Polska i Europa wspiera uchodźców z pogrążonej w wojnie Ukrainy. Dzięki czemu widzimy, jaką moc ma solidarność, braterstwo i zaangażowane dla pożytku innych. Bezpieczeństwo ludzi i bezpieczeństwo planety są obecnie najważniejszą, jednoczącą wszystkich potrzebą, dlatego te tematy będą szeroko omawiane podczas obchodów Światowego Dnia Środowiska 2022.

Temat Światowego Dnia Środowiska buduje co roku w Polsce kontekst dla działań w całorocznej kampanii społecznej Zielona Wstążka #DlaPlanety.

CEL KAMPANII 2022

Kampania „Only One Earth” przypomina jak ważne są działania, dzięki którym pewnego dnia będziemy mogli żyć na Ziemi, w zgodzie z naturą i sobą nawzajem.

Kampania na rzecz środowiska nie mogłaby się odbyć z pominięciem tak ważnego kroku jak policzenie i zneutralizowanie jej śladu węglowego. Centrum UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z firmą TerGo obliczy ślad węglowy całej kampanii oraz dołoży wszelkich starań, aby zredukować go do minimum. Pozostałe emisje zostaną skompensowane, dzięki czemu wydarzenie będzie neutralne węglowo.

KONFERENCJA „Only One Earth”

Konferencja „Only One Earth”, odbędzie się 3 czerwca w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Jest to wydarzenie zamknięte (tylko dla zaproszonych gości), z którego relację będzie można przeczytać i zobaczyć na łamach ogólnopolskiego dziennika „Rzeczpospolita” już 6 czerwca 2022 roku.

Szczegóły dotyczące konferencji

MANIFEST

Chcielibyśmy, aby tegoroczne obchody Światowego Dnia Środowiska, były wspólnym świętem ludzi i środowiska – świętem obchodzonym przez całą rodzinę ONZ w Polsce.

3 czerwca, po uroczystym odczytaniu Manifestu „Only One Earth” na stronie www.DlaPlanety.pl każdy z nas będzie mógł wyrazić swoje poparcie dla Manifestu, mówiącego o tym, że walka o klimat jest jednocześnie troską o pokój, dobrostan i sprawiedliwość na świecie.

Manifest jest jednocześnie poparciem działań realizowanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych i wszystkie jej Agendy.

DZIAŁANIA KOMUNIKACYJNE 2022

  • 30 maja – 3 czerwca – kampania w SM dotycząca 50-lecia UNEP-u.
  • 3 czerwca – Konferencja „Only One Earth”.
  • 3 czerwca – 13.30 – inauguracja strony https://dlaplanety.pl/ oraz upublicznienie Manifestu (wysyłka informacji prasowej do mediów oraz pakietów info do influencerów).
  • od 3 czerwca do 31 października – kampania w SM – spot i plakat zapraszający do podpisania Manifestu „Only One Earth”.
  • od 3 czerwca do 31 pażdziernika – kampania w SM – spot i plakat u Partnerów Manifestu oraz organizacji wspierających.
  • 6 czerwca – relacja z Konferencji „Only One Earth”, zaproszenie do podpisania Manifestu – „Rzeczpospolita” – wydanie papierowe i internetowe z relacją.
  • od 3 czerwca do 31 sierpnia – działania promocyjne Manifestu na stronach #Niech Żyje Planeta – Act Now (onet.pl).
  • od 15 do 30 czerwca – kampania w Radiu ZET.
  • czerwiec/sierpień – nośniki Ströer na dworcach i środkach komunikacji, w miejskim transporcie publicznym.
Światowy Dzień Środowiska 2022:
#DlaPlanety edycje: 2021, 2020, 2019, 2018
© 2022 Centrum UNEP/GRID-Warszawa, w strukturze Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa; tel. +48 22 840 6664, e-mail: grid@gridw.pl